Писмо от НИМХ до държавни институции и до медиите във връзка с ПМС № 273 от 5 август 2024 г.
През следващите дни до края на тази и в началото на следващата седмица вятърът ще бъде от изток, слаб, в източните райони - предимно от североизток, до умерен. Понижението на температурите ще продължи и средноденонощните ще станат малко по-ниски от обичайните. Преобладаващите минимални от петък нататък ще са между 0° и 5° и в местата защитени от вятър ще има условия за образуване на слана. Максималните ще са предимно между 11° и 16°. Вероятността за валежи е малка, възможни са само изолирани краткотрайни и незначителни превалявания, главно в крайните източни райони през почивните дни. Ще преобладава слънчево време, с по-значителни временни увеличения на облачността, висока и средна, над Югозападна България. Сутринта на места в източните райони ще има мъгла или ниска облачност и намалена видимост. В края на периода ще започне затопляне.
Дежурен синоптик: Марияна Попова
Отдел "Метеорологични прогнози"
Прогноза за времето през периода 16-31 октомври 2024 г.: В началото на периода от север-североизток ще прониква студен въздух. В Западна и Централна България времето ще бъде предимно слънчево, а в източните райони ще има по-значителни увеличения на облачността, не са изключени и слаби валежи. Температурите ще се понижат и в по-голямата част от страната ще бъдат по-ниски от климатичните норми. През периода 21-23.10 се повишава вероятността на отделни места в страната да има слаби валежи от дъжд. Температурите относително ще се повишат и ще се доближат до обичайните за втората половина от октомври. Впоследствие изгледите са за период с повече слънчеви часове и сравнително топло време в планинските райони и сутрешни мъгли в низините и котловините, където ще остава относително по-студено. През последните дни от месеца се повишава вероятността за валежи, облачността ще е по-често значителна, а температурите отново ще са близки до нормите.
Дежурен синоптик: Анастасия Кирилова
Отдел "Метеорологични прогнози"
За изготвянето на средносрочните прогнози на НИМХ се използват глобалните модели на:
Четете подробната сезонна прогноза ТУК
Сезонните прогнози се отнасят за средни стойности на метеорологичните елементи за период от 3 месеца и са в термини на вероятности. Неповишена вероятност за събитие под, над или около нормата е 33.3%. Така може да се очаква, че средно климатично, сезоните попадат с еднаква вероятност (33.3%) в една от трите категории: около нормата, под нормата и над нормата. Целта на сезонните прогнози е да се провери чрез различни статистически и числени методи, дали има повишена вероятност предстоящ сезон да се окаже в някоя от трите категории за съответния елемент. Категориите под, над или около нормата, използвани за целите на тази сезонна прогноза, се определят спрямо норма за периода 1980-2009. Малките пространствени мащаби на България в сравнение с мащабите на климатичните структури, които определят характера на сезоните, както и неопределеността в сезонните прогнози, ни карат да използваме индекс за характеризиране на сезоните (и месеците) за страната като цяло. За отделните градации на индекса се използват традиционни цветни градации, дадени в във втората таблица. На сезонните прогнози с различна степен на вероятност за попадение в екстремните категории съответстват са присвоени същите цветни степени, също дадени във втората таблица. В първата таблица са посочени установените индекси за изтеклите или изтичащите месеци от текущия сезон и прогноза на индекса в интервал за предстоящите три месеца както и за текущия и предстоящия календарен сезон.