ПРОГНОЗИ ЗА ВРЕМЕТО

Национален институт по метеорология и хидрология

 

Позиция на Националния институт по метеорология и хидрология относно вероломното нахлуване във високопланинската синоптична станция вр. Мургаш

Писмо от НИМХ до държавни институции и до медиите във връзка с ПМС № 273 от 5 август 2024 г.

Седмична прогноза за България

03.05.2025–08.05.2025

През следващите дни затоплянето ще продължи. Ще бъде предимно слънчево, след обяд главно над планинските райони с купеста облачност, по-голяма вероятност за изолирани краткотрайни валежи има в неделя и понеделник. Вятърът ще е слаб с южна компонента, в много райони временно ще стихва. Минималните температури ще бъдат между 7° и 12°, а дневните ще се повишават, в понеделник максималните ще са между 24° и 29°. Във вторник и сряда, с ориентиране на вятъра от северозапад, ще прониква хладен въздух. Ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, на много места във вторник в Северна и Западна България, а в сряда в цялата страна ще има краткотрайни, временно интензивни валежи, придружени с гръмотевици, ще има и условия за градушки. Дневните температури ще се понижат. В четвъртък ще остане предимно облачно, с валежи. Повишава се вероятността в отделни райони да са значителни по количество, с гръмотевични бури и градушки.

Дежурен синоптик: Анастасия Кирилова
Отдел "Метеорологични прогнози"

15-дневна прогноза за България

Прогноза за времето от 1 до 15 май: В началото на месеца ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, в четвъртък главно в Северна България и планините, в петък – главно в Южна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Вятърът ще остане предимно от североизток, ще е слаб до умерен, в района на Родопите и източната част на Горнотракийската низина – временно силен. Минималните температури ще се повишават, максималните ще бъдат между 21° и 26°. В събота вятърът ще се смени със западен, в неделя и понеделник - югозападен, ще е предимно слаб, в понеделник в източните райони умерен. Температурите ще се повишат още и максималните в неделя и понеделник ще са между 23° и 28°, в крайните северозападни и югозападни райони до 30°. Ще преобладава слънчево време, след обяд отново с развитие на купеста облачност, но вероятността за валежи е по-малка; само на отделни места е възможно да превали слабо и краткотрайно. През следващите дни атмосферата ще се лабилизира и до средата на месеца времето ще е променливо. Сутрин ще има и слънчеви часове, най-често около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, с краткотрайни валежи и гръмотевици. В отделни дни на места явленията ще са интензивни, валежите - значителни, възможни са градушки. Температурите ще се понижат и средно за периода ще са близки до обичайните, но в отделни дни, при ясно и тихо време сутрин, ще има по-ниски минимални температури и все още вероятността за слани на отделни места не е нулева.

Дежурен синоптик: Марияна Попова
Отдел "Метеорологични прогнози"

Месечна прогноза

Тази година през май се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между 16° и 19°, по Черноморието и във високите полета - 15°-16°, в планините - от 2°-5° по високите части над 2000 m до 12°-14° в по-ниските. Най-ниските температури през месеца ще са между 2° и 7°; в отделни дни през първата половина от месеца (засега най-вероятно в края на първото и началото на второто десетдневие) на отделни места са възможни слани. Най-високите температури през месеца ще са между 28° и 33°. В по-голямата част от страната средно месечната сума на валежите ще бъде около нормата. Месечна норма на валежите е между 50 и 70 mm, по Черноморието и долината на р. Струма – между 30 и 50 mm, в планинските и припланински райони - от 70 до 140 mm. Месецът ще започне със сравнително студено за периода време, но температурите ще се повишат и около средата на първото десетдневие ще са по-високи от обичайните, след което слабо ще се понижат и ще станат близки до климатичните норми. Времето ще е променливо, има условия и за краткотрайни валежи и гръмотевици. В отделни дни, с по-голяма вероятност през втората половина на периода, на места явленията ще са интензивни, валежите - значителни. Относително по-малко ще са валежите около 3-5 май и към края на десетдневието. През второто десетдневие атмосферата отново ще се лабилизира. Сутрин ще преобладава слънчево време, след обяд – ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и временно усилване на вятъра, възможни са и градушки. Температурите ще са близки до обичайните. През първата половина от третото десетдневие тенденцията е да се запази неустойчивостта на атмосферата и променливото време, с валежи, а температурите ще са близки до обичайните. Към края на месеца по-голяма е вероятността валежите да са малко, температурите да се повишават и да са по-високи от обичайните.

Дежурен синоптик: Анастасия Кирилова
Отдел "Метеорологични прогнози"

За изготвянето на средносрочните прогнози на НИМХ се използват глобалните модели на:

  1. Европейския център за средносрочни прогнози (ECMWF), на който България е коопериран член от 2009 година;
  2. Американската метеорологична служба NCEP-NOAA - Глобалната прогностична система (Global Forecasting System - GFS);
  3. Френската метеорологична служба MeteoFrance – ARPEGE;
  4. и други.

Сезонна прогноза

Легенда

Четете подробната сезонна прогноза ТУК

Какво представлява сезонната прогноза?

 

Сезонните прогнози се отнасят за средни стойности на метеорологичните елементи за период от 3 месеца и са в термини на вероятности. Неповишена вероятност за събитие под, над или около нормата е 33.3%. Така може да се очаква, че средно климатично, сезоните попадат с еднаква вероятност (33.3%) в една от трите категории: около нормата, под нормата и над нормата. Целта на сезонните прогнози е да се провери чрез различни статистически и числени методи, дали има повишена вероятност предстоящ сезон да се окаже в някоя от трите категории за съответния елемент. Категориите под, над или около нормата, използвани за целите на тази сезонна прогноза, се определят спрямо норма за периода 1980-2009. Малките пространствени мащаби на България в сравнение с мащабите на климатичните структури, които определят характера на сезоните, както и неопределеността в сезонните прогнози, ни карат да използваме индекс за характеризиране на сезоните (и месеците) за страната като цяло. За отделните градации на индекса се използват традиционни цветни градации, дадени в във втората таблица. На сезонните прогнози с различна степен на вероятност за попадение в екстремните категории съответстват са присвоени същите цветни степени, също дадени във втората таблица. В първата таблица са посочени установените индекси за изтеклите или изтичащите месеци от текущия сезон и прогноза на индекса в интервал за предстоящите три месеца както и за текущия и предстоящия календарен сезон.